درباره قلعه مهرانگهر در جوداپور

جاذبه گردشگری - در دهلی - ۲۴ خرداد ۱۳۹۶

قلعه مهرانگهر (Mehrangarh Fort ) توسط رائو جودا در سال ۱۴۵۹ ساخته شده زمانی که او پایتخت خود را از ماندور منتقل کرد. پس از آن با گذشت زمان، اضافات بیشتری توسط حاکمان دیگر جوداپور ساخته شد. نشانه های گلوله های توپ از درگیری های گذشته هنوز هم بر روی دروازه دوم قلعه دیده می شود. حکاکی نخل با خمیر قرمز و فویل نازک نقره ای که بر روی دروازه انجام شده و به محل مراسم تدفین با هیزم ختم می شود، گردشگران شاهزاده خانم و ملکه را به یاد می آورد که به خاطر همسری آنها خودسوزی کردند.

این قلعه دارای ۶۸ فوت عرض و ۱۱۷ فوت ارتفاع دیوار است که چشم اندازی به دشت های اطراف دارد. این قلعه هفت دروازه دارد که معروف ترین آنها جیاپل (به معنی پیروزی) است. این دروازه توسط مهاراجه من سینگ برای جشن پیروزی خود بر ارتش های جیپور و بیکانر ساخته شد. یکی دیگر از دروازه ها، فاتح پل- که همچنین به معنای دروازه پیروزی است، توسط مهاراجه آجیت سینگ به مناسبت شکست مغولان ساخته شد.

 

صنعتگری با شکوه از صنعتگران جوداپور، در کاخ های جذاب ماسه سنگی در قلعه مهرانگهر به نمایش گذاشته شده است. خانه های قلعه مهرانگهر، قصرهای بزرگی مانند موتی محل و کاخ مروارید میزبان تاج و تخت سلطنتی جوداپور، است و به عنوان سرینگارچوکی یا پول محل شناخته شده و سقف آن با کار ملیله دوزی طلا آراسته شده است.

در حال حاضر قلعه، موزه قلعه مهرانگهر را محصور می کند که در آن تمام اتاق های تزئین شده کاخ ها و ویلا همراه با کجاوه های سلطنتی، نقاشی های مینیاتور، مبلمان، و اسلحه خانه تاریخی و غیره به نمایش گذاشته شده است.

بهترین زمان برای بازدید

اگر در شرف سفر به هند هستید و دوست دارید این قلعه و معماری دقیق آن را ببینید، بهتر است بین ماه های سپتامبر و مارس برای آن برنامه ریزی کنید و یک دلیل ساده هم دارد: مطمئنا نمی خواهید به گرمای سوزان که تا ۴۵۵ درجه در طول تابستان می رسد، برخورد کنید!

در واقع، وقتی که از قلعه و حتی شهر در طول زمستان بازدید می کنید، نه تنها عاشق زیبایی شهر بلکه عاشق آب و هوای آن هم می شوید.

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به Avesta Parvaz می باشد.©