راهنمای سفر به استانبول

راهنمای سفر - در استانبول - ۵ دی ۱۳۹۵

استانبول

جمعیت: 14.160.000 نفر

زمان دیدار : بهار و پاییز ؛ (تابستان ها بسیار گرم و زمستان ها برفی است.)

دیدنی ها:

گشت آبی با کشتی های کروز مخصوص در تنگه بسفر برای تماشای خط زیبای ساحلی "یالس " و خانه های چوبی قدیمی که روزگاری اقامتگاه تابستانی ثروتمندان استانبول بوده اند.

تجربه " حمام اصیل ترکی " در حمام های cemberlitas یا cagalouglu 

"سرای دلمه - باغچه "؛ کاخی با شکوه با چهل چراغی که در بزرگی در سراسر اروپا همتا ندارد.

بازار ادویه مصری با فضایی جالب و خیابان های اطراف اش ناحیه بندری " کارا کوی " و بازار مخصوص ماهی و سبزی تازه .

صرف غذا در رستوران های ارزان قیمت پر تعداد و خوراک های خوشمزه خیابانی.

مسجد " اور تا کوی" و محله ی پیرامون آن

دانستنی ها:

شهر استانبول مانند همه ی شهر های مهم دنیا محله های فقیر نشین هم دارد.

ساکنان این محله هابیشتر مهاجران خانه به دوشی و در زاغه های غیر قانونی اطراف شهر زندگی میکنند نباید گذاشت پیش داوری ها و قضاوت های غربی و ناهنجاری هایی چون آزار و اذیت کلاهبردان خیابانی در نگاه تحسین آمیزمان نسبت به استانبول باشکوه، خدشه ایی ایجاد کند.

استانبول

استانبول بزرگترین شهر ترکیه در کنار دریای مرمره جای داد و بندر معرف " شاخ طلایی " در آن واقع شده است.

استانبول کنونی جهان شهری است که سالانه میلیون ها گردشگر مشتاق برا به سوی خود می کشد.این شهر افسونگر و با شکوه را میتوان آمیزه ای رنگارنگ و شگفت انگیز دانست که از یک سو فاختران کاخ ها و از سوی دیگر شمار بالایی از گنبد ها و مناره های مساجد را در دل خود جای داده است.شهری که در کنار خیابان های سنگ فرش و خانه های چوبی فرسوده اش، برج های مسکونی سر به فلک کشیده و آپارتمان های مدرن و فروشگاه های شیک بین المللی ، به چشم میخورد.آن سوتر بساط دست فروشان ، گدایان خیابانی ، فروشندگان دوره گرد و سگ های ولگرد، از شهر چهره ی دیگری نشان میدهد، که تفاوت و گوناگونی بافت آن را بر جسته میکند. اما از همه ی این ها مهمتر، قایق هایی هستند که از استانبول به سوی تنگه "بفسر" در حرکت اند ، تا غرب را به شرق پیوند دهند.

استانبول شهری است در ازای تاریخ، که پل بین اروپا و آسیا به شمار می رود.

این شهر در طول چند سده با سه نام گوناگون به ترتیب: 

"بیزانتیوم" ، " کنستانتینویل"(قسطنطنیه) و استانبول "استانبول" در جایگاه پایتخت سه امپراتوری مهم جهان یعنی؛ روم،بیزانس و عثمانی قرار داشته است.هرچند پس از تاسیس جمهوری ترکیه در سال 1923، پایتخت کشور به آنکارا منتقل شده، اما استانبول باتوجه به تاریخ پربار و میراث تاریخی الهام بخش اش هم چنان کانون اصلی فرهنگ اقتصاد ترکیه باقی ماند.

استانبول در دو سوی تنگه ی بسفر گسترده شده است.هر چند شهر رو به سوی اروپا دارد، اما ریشه های عمق و کهن آن بی تردید در خاک آسیا استوار شده است.بخش اروپایی استانبول، در شمال و جنوب باریکه ی معروف به " شاخ طلایی" بار دیگر به دو نیمه تقسیم می شود.در بخش جنوبی میراث جهانی درخشان ترکیه به چشم میخورد.این آثار عبارتند از " مسجد آبی "، " کاخ موزه ی توپکاپی (توپقاپی)"، بنای با شکوهی از سده پانزدهم و شاهکار بی همتای معماری سبک بیزانس: مادر کلیساهای جهان که بعد ها تبدیل به مسجد شد؛ " مسجد ایاصوفیه".دیگر آثار بخش جنوبی شاخ طلایی؛ بازار بزرگ و " کالاپای چارسی" هستند. محله کاپالای چارسی، هزار تویی از گذرها و کوی برزن باریکی ست که محل فروش کالاهای گوناگون است، از ارزان ترین قیطون ها و نخ ها تا گران قیمت ترین فرش ها.تنها در فاصله چند دقیقه ای این محله به "مسجد سلیمانیه" می رسیم؛ این مسجد شکوهمند یادگار بزرگ دوره عثمانی است. سپس کمی به سمت غری میرویم تا دیوارهای باستانی قسطنطیه ی قدیم و قریه زیبایی به نام " کاریه کانی " را به تماشا بنشینیم.

در شمال "پل گالاتای" ، برج خوش ساختی دیده میشود که "گالاتای کولسی" نام دارد و به سده ی چهاردهم بر میگردد . این برج از شاخص های شهر به شمار میرود و چشم انداز دیدنی پیرامون اش شگوه آن را دو چندان میکند.

از آنجا به بعد شهر چهره ای کاملا اوپایی به خود میگیرد .بلوار اصلی شهر از " خیابان استقلال " آغاز میشود، تا میدان "تکسیم" ادامه میابد و در نهایت به بنای یاد بود "جمهوریت " ختم میشود.

به هر جای این شهر که بنگرید یادگاری های غم انگیزی از گذشته ی درخشان و برجسته ی امپراطور های از دست رفته خواهید یافت ، که تکه های فراموش شده ای از تاریخ را در دل خود نهان دارند .

خود به یادگار خواهند برد.از ورودی " مسجد آبی" گرفته تا سر و کوچکی که با صداها و بوهای عجیب و غریب بازار ماهی فروشان ، تا قایق ای کوچکی که با تانکرهای بزرگ در تنکه ی بسفر در رقابت اند، بی تردید همه در یاد ها خواهند ماند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به Avesta Parvaz می باشد.©