راهنمای سفر به بمبئی

راهنمای سفر - در بمبئی - ۵ دی ۱۳۹۵

جمعیت: 18.414.000 نفر

زمان دیدار : مجموعه مبعد "والکیشور"،ایستگاه ویکتوریا"؛ بنایی گوتیک که بیشتر شبیه کلیسای جامع است.

"مانی بهاوان"؛ مقر "مهاتما گاندی"؛ اطاق های این بنا به همان شکل مانده است که زمان حیاات گاندی بوده .اکنون از آن به عنوان موزه و کتابخانه استفاده میشود.

"کلیسا جامع سنت توماس"؛ کهن تزین بنای انگلیسی در بمبئی.

دانستنی ها : 

بیش از یک سوم ساکنان این شهر در زاغه های کنار خیابان یا حلبی آبادها زندگی میکنند؛در حال که ثروتمندان شهر گرانترین املاک و عمارت های دنیا را دارند.

ابر شهر "بمبئی" یا "مومبای" ، بزرگترین شهر هندوستان، اصل مجمع الجزایری است که نخست تنها شمار اندکی ماهیگیر و راهب بودایی در آن زندگی میکردند.

هنکامی که اختیار این جزایر به دست پرتغالی ها افتاد ، آن ها را به عنوان هدیه و جهاز ازدوا "چارلز دوم" شاهزاده انگلیسی ، با شاهزده خانم " کارترین د براگانزا "  به او پیشکش کردند. در سال 1668 دربار بریتانیا این جزایر را در مقابل پرداخت سالانه ده پوند به " کمپانی هند شرقی " اجاره دارد .
آن کمپانی بی درنگ ستاد مرکزی کرانه ی غربی خود را در آن جزایر مستقر کرد.

بریتانیایی ها در زمین های به حال خود رهاشده ی ساحل، دست به کار اجرای پروژه های ساختمانی گسترده ای شدند و با افزودن هفت جزیره ی فرو رفته در گل و لای، به شهر مستعمراتی بمبئی اعتبار بیشتر بخشیدند.

به این ترتیب این شهر به مهم ترین بندر " دریای عرب" تبدیل شد.از آن تاریخ تا امروز بمبئی (که در سال 1995 به " مومبای" تغییر نام دارد) هرگر از شکوفایی ، پیشرفت و گسترش باز ننشسته است.

رسم است که اولین چیزی که از شهر بمبئی، به گردشگران نشان می دهند "دروازه هند باشد؛ بنای یاد بود " هند و مغولی " که در اسکله ساخته اند.

در سال 1948 آخرین افراد نیروهای بریتانیایی به شکلی نمادین از این دروازه خارج شدند. این خروج نمادین به معنای ترک همیشگی بندری بود که مدتی کانون تجارت امپراتوری آنان به شمار می رفت . هتل بسیار با شکوه " تاج محل " یکی دیگر از مشهور ترین نمادهای بمبئی ، مشرف به این دروازه است . این هتل را "جامستیج تاتا" معروف به "پدر صنایع هند" در سال 1903 و پس از آن بنا کرد که به بهانه ی بومی بودن از ورودش به یک هتل ، جلوگیری کردند.

بمبئی بیش از هز شهر دیگری در هند، تحت تاثیر فرهنگ پر رنگگ و آب غرب و به روایتی جهان است.

خیابان شهر چه روز چه شب از مردمی که با رنگ پوست، فرهنگ و کیش و ایین گوناگون شان شانه به شانه ی هم به چشم میخورند، پر و خالی میشود.این شهر دیار تضادها و نهایت هاست؛ جایی که ثروت بی حدو حساب گروهی دوش به دوش فقر جانکاه و اندوه بار گروهی دیگر افزایش میابد مهاجران و مسافران فوج فوج از  سراسر دنیا به های راه یافتن به " بالیوود "، بزرگترین صنعت فیلم سازی جهان و در خیال ثروت و موفقیت به سوی این شهر که به نام " شهر طلا" معروف است روانه میشوند . چرا که بمبئی هرچه باشد و نباشد ، بی تردید شهر فرصت ها و شانس هاست، جایی که رویا و خیال و یا حتی کابوس ها در آن به واقعیت بدل می شوند!

کلیه حقوق این سایت متعلق به Avesta Parvaz می باشد.©