راهنمای سفر به جنوب تایلند

راهنمای سفر - در پوکت - ۹ دی ۱۳۹۵

جنوب تایلند

تایلند جنوبی که به سمت مالزی کشیده می شود امکان استفاده از مجموعه ای سواحل را فراهم می کند. ساحل شرقی که به طور قابل توجهی طولانی است. در خلیج تایلند قرار دارد، در حالیکه ساحل غربی توسط دریای Andaman شسته شده است. از سوی دیگر شما می توانید سواحل شورانگیز و زیبایی را ببینید که در میان مزارع برنج و درختان نارگیل و صمغ قرار دارند.

هواپیماها به Trang، Krabi، KO samui ، Phuket از بانکوک حرکت می کنند در غیر اینصورت قطارها و اتوبوسهایی وجود دارند که فرصت بازدید و تماشای چندین دهکده کوچک ماهیگیری را در طول مسیر فراهم می کنند.

Phuket

جزیرهPhuket دارای بهترین سواحل تایلند است که دارای برخی از زیباترین سواحل و هتل های لوکس به اضافه امکان ماهیگیری غواصی و تفریحات شبانه است.

وقت گذرانی در سواحل پوکت

با داشتن مساحتی در حدود 810 کیلومتر مربع و وجود کوهستانهای در داخل آن، پوکت دارای سواحلی با شن سفید و هم چنین پارک ملی، گیاهان جزیره و آبشارها است.

این جزیره هر سال 4 میلیون بازد کننده را به سوی خود جلب می کند که تقریبا 16 برابر جمعیت این جزیره است که بیشتر آنها با هواپیما از بانکوک می یاند هر چند توریستها می توانند با طی مسیری 14 ساعته از طریق جاده به این ناحیه برسند.

هر چند پوکت در اثر هجوم توریست های بیشمار تغییر یافته است و تعداد هتلها تقریبا برابر تعداد بوفالوهای آبی است، اما شما می توانید از برخی زیباترین مناظر و تمیزترین دریاها در ناحیه لذت ببرید.

حتی تاریخ شناسان ممکن است چیزهایی جالب توجه را بیابند. از سمت فرودگاه بزرگراهی وجود دارد که از میان دهکده های پر از گرد و غبار به سمت جنوب میرود نام این دهکده Thalang  است.

مهاجمان برمه ای این دهکده را در سال 1809 محاصره، تاراج و تخریب کردند. در سال های اخیر شهر در برابر حملات برمه ای ها مستحکمتر شد که این بار در برابر حرمله برمه های یک ماه مقاومت کرد.

این نبرد باعث شد که بائوcHAN و خواهرش بائو Muk به عنوان قهرمانانیی که بع د از مرگ همسر بانوChai حکمران شهر فرماندهی نیورهای دفاعی را بر عهده گرفته بودن شناخته شوند.

فاجعه سونامی

در 26 دسامبر 2004 موجهای عظیمی که بوسیله زمین لرزه دریای ایجاد شده بود به سواحل کشورهای حوزه اقیانوس هند برخورد کرد.

در جنوب تایلند در حدود 8000 نفر مفقود شدند که در حود نصف آنها توریست های خارجی بودند و بسیاری از آنها دچار جراحات شدیدی شدند.

برخی از مناطقی که به شدت آسیب دیدند عبارت بودند از ساحل Patong در پوکت Khaolak در شمال پوکت و جزیره Phi Phi اما بسیاری از دهکده های ماهیگیری در محاصره آب قرار گرفتند که آینده نامشخص را برای افراد ساکن آنجا که زندگی خود را از طریق ماهیگیری می گذرانند رقم زد.

مجسمه های این زنان جنگجو در اطراف جاده قرار دارد یک جفت خیابان با خانه های قدیمی دو طرفه که به سبک پرتغالی ساخته شده و مجموعه ای از مراکز خرید، کافه ها و رستورانهای دریایی فوق ا لعاده قرار دارد.

مغازه های خرید سوغات، صدف های دریای شگفت انگیز و هم چنین مروارید های را که توسط افراد محلی کشت داده شده است میفروشند.

بیشتر بازدیدکنندگان نیم توانند به راحتی از دریا و خورشید دل بکنند. انواع ورزشهای آبی در این محل وجود دارد از اسکی روی آب گرفته تا پاراگلایدر و موج سواری حتی میتوان قایق های باری را نیز اجاره کرد.

غذاهای دریای تازه طعم های بیاد ماندنی را ایجاد می کنند. برخی از افراد از میگوهای معروف پوکت استفاده می کنند که یکی از بهترین انواع میگوهای کباب شده به همراه تکه های لیمو است.

سواحل و جزایر

بهترین سواحل در غرب جزیره قرار دارد که در آن شن های سفید و ریز به آرامی به داخل دریای Andaman ریخته می شوند. ساحل Patong در 15 کیلمتری غرب شهر پوکت قرار دارد که زیباترین ساحل شهر است، این شهر پر از هتل ها، رستورانها، کلوپ ها و خانه های ییلاقی است.

با توجه به صدماتی که سونامی به این ناحیه وارد کرد ساحل Patong به طور قابل توجهی باز سازی شده است و حتی بسیاری از مکان هایی که به شدت آسیب دیده بودند قابل استفاده هستند توریستها می توانند با اجاره قایقی و طی مسیری 45 دقیقه ای به ساحت Freedom Beach برسند که تقریبا در اطراف جزیهر اصلی قرار دارد.

در سواحل گسترده Kata و Karon ساختمان سازی انبویه از مکان های اقامتی را برای خانواده ها ایجاد کرده است. در کمی دورتر در Pensea هتل Amanpuri قرار دار دکه یکی از آرامترین و لوکس ترین هتلها در این جزیره است.

ساحل Ko Phi Phi

با حرکت هر چه بیشتر به سمت جنوب در Nai Harn شما می توانید یکی از باشگاه قایق سواری هتل پوکت به نام Le Royan Meridien را بیابید که بر فراز صخره های جزیره قرار دار دو مناظر چشمگیری از آب دریا فراهم کرده است.

می توانید یک جیب اجاره کرده تا بتوانید در داخل جزیره به گردش بپردازید اما دقت داشته باشید که برخی از جاده ها تصادفات اجتناب ناپذیر هستند.

چشمگیرترین منظره پرتگاه Laern Promthep است که در فاصله 19 کیلومتری از جنوب شرقی شهر پوکت قرار دارد.

مناظر در دریا که از پوکت قابل مشاهده هستند در حدود 30 جزیره غیر مسکونی هستند که مالکان قایقهای دم بلند امکان سفر به این جزیار را جهت پیک نیک یا غواصی فراهم می کنند. غواصی زیر آب به علت وجود تعداد زیادی از سواحل مرجانی و ماهیهای رنگارنگ اولین انتخاب است. بهترین انتخاب بین جزیار Similian هستند که دارای پارک دریای ملیه ستند می توانید در آبهای عمیق به صید ماهیهای آزاد و ماهیهای شمشیری بپردازید.

گردش در پوکت

آژانسهای مسافرتی پوکت انواع مسافرت های یک روزه را ارایه می کنند. هر کسی که فیلم جیمز باند به نام مردی با اسلحه طلایی را دیده است نمی خواهد تماشای خلیج Phang nga که دارای صخره های قارچی شکل و عظیمی است و در فیلم مورد استفاده قرار گرفته است از دست بدهد.

هنوز نیز افرادی که به تعطیلات آمده اند با ظاهر زیبا و محو کننده خود تسخیر این مناظر می شوند. قایقها در طی مسیر خود در نقطه از طریق تونلهای زیر جزایر آهکی که توسط موجها تخریب شده است عبور می کنند.

در مسیر خود آنها در Ko Panyi مسلمانان ماهیگری دهکده ای را بر روی صخره های سنگی ساخته اند و از توجه توریستها به دهکده شان و خرید کارهای چوبی و ماهی های تازه خوشکال هستند. اما مهمترین قسمت سفر جزیره Ko Tapu است که در لغت به معنای جزیره ناخن است که صدها سال پیش در اثر زمین لرزه ایجاد شده است.

خلیج Phang Nga

ارتفاع جزیره از سطح آب در حدود 200 متر است. امکان یک مسافرت جدا نیز به جزیره Ko PHI PHI که شامل دو جزیره مجزا Kophi Don و Phi Phi Leh است وجود دارد جزیره بزرگتر Phi Phi Don است که توسط سونامی تخریب شده است. این جزیره بازسزای شده است و برخی از مناطق جزیره به شکل پارک دوباره از اول طراحی شده است. قایقها هر روزه از پوکت حرکت کرده و در طی مسافرتی دو ساعته در جنوب این جزیره مسافران را به گردش در آبهای اطراف می برند. تورهای روزانه شما را به غار وایکینگها و خلیج Maya می برند. در صورت امکان بهتر است یک شب در آنجا سپری کنید و در آنجا از مشاهده برخی از زیباترین مناظر موجود در تایلند لذت ببرید.

علاقه مندان دنیای زیر آب می توانند از دیدن مناظر دنیای زیر آب دریا لذت ببرند. ماهیها تنها جاذبه این منطقه نیستند. در بالای خصره های دریایی تعداد زیادی از مرغان دریایی زندگی می کنند. آشیانه این پرندگن که در بالای صخره ها بنا نهاده شده است. هر از گاهی مورد تهاجم افراد محلی قرار می گیرد. این کار بسیار خطرناک دارای منافع قابل توجهی است زیرا رستوران های چینی خواهان خرید موا داولیه سوپ پرندگان با قیمتی بالا هستند.

افراد محلی عقیده دارند که این سوپ مشکلات تنفسی و پوستی را برطرف می کند و باعث افزایش قوای جنسی در مردان می گردد. قیمت این سوپ ها گاهی به بیش از 1000 دلار آمریکا می رسد.

با نزدیکتر شدن به پوکت مزرعه مروارید Naga قرار دارد (هر روز ا زساعت 9 صبح تا 30: 15 بعد از ظهر، ورودی رایگان، تلفن 077423272) که می توانید در نصف روز از جزیره Naga Nai دیدن کنید. این مکان یکی از بزگتررنی محل های پرورش مروارید در جهان است که گاهی اوقات وزنشان به 30 گرم می رسد. قایقها توریستها را هر روزه به جزیره منتقل می کنند تا شاهد پرورش مروارید در جزیره باشند و بعد از ناهار آنها را به هتل هایشان باز می گردانند.

فرار از جزیره

ماجراجویان می توانند از شلوغی جزیره با استفاده از کرایه قایق هایی که آنها را به جزایر غیر مسکونی میبرد رهایی یابند. فقط قبل ازحرکت از قیمت پرداختی به قایقران و تعدادجزایری که می خواهید مشاهده کنید اطمینان حاصل کنید.

Ko Samui

کوهنوردان سالها پیش فکر می کردند که می توانند اسراسر Ko Samui را حفظ کنند. این جزیره با درختان نخلش فقط سه ساعت از شهر ورزش های آبی Surat Thani فاصهل دارد.

این هر به عنوان یکی از مشهورترین بندر گاههای تایلند شناخته شده است که در آن هتلها و خانه های ییلاقی و حتی فرودگاه وجود دارد.

هنوز هم این بندر به عنوان محلیا یده آل برای استراحت و آرامش برای افرادی که برای دراز کشیدن در احل، خوردن غذاهای دریای عالی و استفاده از با کیفیت ترین چشمه های آب معدنی که در سرتاسر جزیره پراکنده است به این جزیره می آیند.

زوجهای جوان که برای ماه عسل و افرادی که برای استراحت به ساحل Cheweng می آیند به جرات شاید به یکی از زیباترین سواحل که پر از انواع رستورانها و کلوپ ها است وارد می شوند.

اگر به دنبال هوای خنکتری هستید. به سواحل Choeng Mon، Bo PHut و Meanam  بروید. برای هتل های ارزانتر و خانه ییلاقی بهتر است به سمت جنوب بروید.

اگر می خواهید تا فعالیتی غیر از نشستن و دراز کشیدن در برابر آفتاب داشته باشید می توانید در ساحل به ورزش های دیگر بپردازید هم چنین می توانید تنیس بازی کنید، به آبشار و حتی به مزرعه برداشت نارگیلها بروید.

برای بعد از ظهر شما می توانید یک موتور سیکلت یا جیپ اجاره کنید و به گردش در جزیره بپردازید درا ین مسیر شما تقریبا اطراف جزیره را خواهید گشت.

در طول مسیر خود می توانید در Lamai جهت عکس گرفتن از دو تکه سنگ که به صخره های پدر خوانده و مادر خوانده شهر مشهور شده اند توقف کنید.

بیاد داشته باشید که جاده ها دارای شیب هستند و بعنوان یک وسیله ایمن تر وسیله حمل و نقل جزیره بنام ongthaew (که با انواع وانتهای صندل دار پوشیده شده است) است تقریبا 24 ساعته کار می کنند.

برای رفتن Ko Samui هر روز پروازهایی از بانکوک به آنجا وجود داردک ه در حدود 50 دقیقه طول می کشد همین مسیر با اتوبوس 15 ساعت طول می کشد. در حالیکه قطارهایی ازا ین جا به سمت Surtal Thani حرکت می کنند که از آنجا تا Ko Samui با قایق 2 ساعت راه است.

آنسوی Ko Samui

Samui بزرگترین جزیره در میان 80 جزیره مجمع الجزایری است که در برگیرنده بندر Ko Phangan، محل شیرجه زنی Ko Tao، پارک دریایی ملی Ang Thong است کشتیها و قایقهای تندرو که هر روز بازدید کندگان را بین خطوط ساحلی جابجا می کنند.

در صورتی که بجای مسافرین لوکس بیشتر همانند کوهنوردها باشید Ko Phangan محلی است که برای مهمانی ماه کامل افسانه ای، که در سواحل Hat Rin معروف است. هر ماه تعداد زیادی مهمانی در این ناحیه برگزار می شود که این مهمانی همراه با مصرف مواد مخدر است و با وجودی که مقامات محلی سعی کردند ایعه مصرف مواد مخدر را از بین ببرند. بیشتر مهمانان با شدت هر چه تمام کل شب را با استفاده از مواد مخدر رقصیدند.

برای آرامش هر چه بیشتر یک تور یک روزه برای تماشای 40 جزیره کوچک در دریاچه که در برگیرنده پارک ملی دریایی Ang Thong هستند شما را به این نواحی میبرد که در زمان آلکس گارلند بنام ساحل این جزیره زیبای بهشتی تحسین شده اند. با حرکت به سمت شمال جزیره Ko Tao یا همان جزیره لاک پشتها که یک جزیره کوچک و آرام با جوی ساکت است قرار دارد.

بیشترین بازدید کنندگان به این محل جهت پرش و شیرجه در آب می آیند.

Hat Yai

با طی مسیری در حدود بیش از دو سوم ر اهی که به سمت ساحل جنوبی می رود و یک مسیر نیم ساعته با ماشین در داخل جزیره شما به شهری میرسید که به عنوان بهترین شهر برای قاچاق معروف است.

Hat Yai یکی از ایالاتی است که در کشور به سرعت پیشرفت کرد و بدین لحاظ با مالزیایی هایی که هر روز از مرز برای خرید ارزان و کارهای خلاف وارد تایلن دمی شوند در حال معامله و داد و ستد است.

در ناآرامی های دولت تایلند و جدایی طلبان مسلمان در ایالات های جنوبی Yala ، Narathiwat و Pattani نیز هر از گاهی به درگیری های خونباری در این ناحیه می انجامد. با این وجود سفر به این نواحی هنوز ایمن است اما بهتر است قبل از سفر از راهنمایان محلی و گزارشات به دست آمده برای اطمینان از آرام بودن منطقه مطلع باشید.

Songkhla

با وجودی که این شهر هیچگاه بخاطر زندگی شبانه اش معروف نشده است اما یان شهر خواب آلود که در 30 کیلومتری شمال شرقی Hat Yai واقع شده است کاملا در تقابل با استان همسایه خود است.

این شهر دامنه گسترده ای از جاذبه ها از قبیل دریاچه ه، سواحل و استحکامات نظامی را در خود جای داده است. این شهر دارای تاریخی رنگارنگ و محیطی آرام و لذت بخش است.

با وجود اینکه سواحل شنی سفید مایلها گسترده شده اند، شنا در این سواحل مناسب نیست. بهتر است با در کنار ساحم قدم زده یا در یکی از رستوران های آن مشغول خوردن غذاهای دریایی شوید.

در طرف شرقی شبه جزیره که بزرگترین دریاچه تایلند به دریا میرسد بندر Songkhala که به رنگارنگی قایقهای ماهیگیری است در این شهر وجود دارد.

شما می توانید در این سواحل میگو ای عظیم الجثنه را مشاهده کنید و یا برای خوردن آنها به رستوران غذاهای دریایی بروید. برای افرادی که دارای علائق فرهنگی هستند موزه ملی قرار دارد که در آن خانه هایی به قدمت چندین قرن وجود دارد و اشیا جمع آوری شده در کشفیات باستانشناسی، میل های قدیمی و اشیایی که تاریخ آنها به پیش از دوره Ban Chiang باز می گردد وجود دارد.

چه کار کنم؟

تایلند دارای انواع فعالیتهای هوای آزاد و فضای شبه بی نظیریا ست، حتیا گر گرما تا حدی باشد که تنها کاری که می توانید انجام دهید شنا کردن است. اگر آنقدر خوش شانس باشید که در زمان یک فستیوال مهم در تایلند باشید دقت کنید که یکی از مفرح ترین مراسم این کشور را از دست ندهید.

خرید

از لحظه ای که وارد تایلند می شوید با انبویه از اقلام برای خرید مواجه خواهید شد. اقلامی محلی از محصولات ابریشمی تا کاسه های چوبی و گواشواره های نقره، پارچه های ابریشمی و لباس و ظورف چوبی و رنگارنگ متفاوت است.

هر آنچه که دنبال آن هستید در بانکوک یافت می شود . Sukhumvit Road دارای مراکز خرید متعدد و مدرن و فروشگاه های بزرگی است که اقلام واردایت و محلی در آن به فوور یافت می شود.

اما بانکوک تنها گزینه مشا نیست. Chiang Mai برای صنایع دستی شهرت بسیاری دارد در حالیکه حتی کوچکترین شهرها نیز در شمال شرقی این شکور دارای محصولات تخصصی خود هستند در Phuket، بزگرراه اصلی فرودگاه ـ پوکت دارای مجموعه ای از اصنایع دستی بوده و Chaweng در Samui مملو از لوازم گردشگری است.

به یاد دشاته باشید که چانه زنی در همه جا به جز سوپر مارکتها و هتل ها یک قانون است ـ حتی در بوتیک های بزرگ و شیک نیز به اندکی مذاکره نیاز است.

اما به خاطر داشته باشید که فروشگاههای با قیمت ثابت نیز چندان گرانقیمت نبوده و نوعی گارانتی دارند.

نکته: جواهرات را تنها از فروشگاههای معتبر خریداری کنید.

بازارها

مغازه های دارای تهویه مطبوع بهترین ایده در شهرهای بزرگ هستند اما این بازهاری محلی هستند که بهترین تخفیف ها را دارند.

بازدید از این بازاها برای جمعیت و لمس هیجان آن ارزش دارد. به همراه داشتن یک دروبین را فرامشو نکرده و زود به بازار بروید زمانی که در میانه روز به شهر ارواح تبدیل می شوند.

یکی از مشهورترین بازارها در تایلند Night Bazzar (بازار شبانه) در Chiang Mai است که می توانید ابریشم عالی، صنایع دستی، قالیچه، لباس را با قیمت حراج بیابید.

این ابزار در هنگام غروب آغاز به کار کرده و دستفروشان قبل از نیمه شب بساط خود را جمع می کنند.

در پایتخت نیز چندین بازار وجود دارد. یکی از بزرگترین و معروفترین آنها در بانکوک بازار Chatuchak Weekend است.

میوه، سبزیجات و ادویه هایی در این بازار می یابید که احتمالاً تا به حال با آنها برخورد نداشته اید.

برای آنکه بتوانید تحفه ای با خود به خانه ببرید می توانید زنگ معبد برنجی، زنگوله کنده کاری شده بوفالو، لباس گلدوزی قبیله ای یا جواهرات نقره ای دست ساز را در این بازار بیاید. همچنین مجموعه عظیمی از لباس شیک، عتیقه های نایاب، اثاث خانه و مبلمان، گیاهان و حیوانات را مشاهده کنید.

بازار شب Suan lum که رو به روی پارک Lumphini تازه راه اندازی شده مانند دیگر بازارهای آخر هفته پرجوش و خروش نمی باشد. غرفه های صنایع دستی، لباس، سوغات برای گردشگران در میان کافه ها و رستورانها دیده می شوند.

مشابه Chatuchak را می توان در بازار روزانه Thieve Market . Pahurat و Chnatown یافت که همگی در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند Chinatown تنها برای تماشای مناظر ارزش دیدن را دارد. در اینجا همه چیز رنگ و بوی چینی دارد.

Theive’s Market دارای انواع سوغاتی و عتیقه جات است اما به یاد داشته باشید که برای اقلام اصل باید تائیدیه صادراتی داشته باشید برای یافتن ابریشم، لباس و بوتیکهای زیبا، به بازار Paharat بروید. در اینجا اقالم هند و مالزی نیز در کنار اجناس محلی بفروش می رسد.

بهترین خریدها

عتیقه جات: اگر یک مجموعه دار مطلع و آگاه هستید در اینصورت اشیاء ارزشمندی از تایلند، میانمار، چین، لائوس و کامبوج را در Thiev’s Market یا در فروشگاههای شیک تر خواهید یافت. متخصصان در موزه ملی در بانکوک در روزهای یکشنبه و دوشنبه با مردم ملاقات می کنند.

آنها درابره اصل بودن آثار هنری و عتیقه آموزش می دهد. برای خارج کردن عتیقه های اصل یا گنجینه های هنری از این کشور باید تائیدیه صادرات به همراه داشته باشید.

هنر: نقاشیهای هنرمندان تایلندی در شالیزارهای برنج یا زمینه های برگرفته از معابد در گالری ها و مغازه های شهرهای اصلی به فروش می رسند.

انگ برداری (نقاشی سایشی) با سنگ عبد روی کاغذ برنجی

برنجی یک سوغاتی متداول دیگر است.

برنز: برنز که در تایلند اهمیت بسیارید ارد اکنون برای لوازم رومیزی و چراغ و مجسمه بکار می رود.

سی دی و دی وی دی: در حالیکه تایلند سعی داشته است تا مسویقی غر مجاز را مهار کند، فیلمها و نرم افزارها در غرفه های بازار به وفور یافت می شوند. بهتر است بنا به تشخیص خود خرید کنید.

سرامیک: نوعی چوب در کوره ها بکار می رود تا Celadon نوعی سفال آسیایی با درخشش سبز رنگ ساخته شود. چینین یز در تایلند ساخته می شود. کاسه های سلسله Ming و Ching از رودخانه Ayutthaya و Sukhatahi یافت شده اند.

مد: لباسها را می توان بصورت 24 ساعته یا کمتر از آن سفارش داد اما اگر لباس درجه یک می خواهید چندین روز به خیاط فرصت بدهید.

شلوار، پیراهن، کت،بلوز و مایو نیز به اندازه مناسب شما قابل تهیه هستند فروشگاههای لباس حاضری زنان اغلب نمونه های ارزان و خوبی از مدهای جدید اروپایی را عرضه می کنند. صنعت مد داخلی نیز در نوع خود مطرح بوده و بوتیکهای شیکی در مراکز خرید بانکوک و اطراف میدان Siam دارد.

مبلمان: بلمان با چوب درخت راتان و چوب جنگلی اغلب با قیمت مناسب عرضه شده و بصورت سفارشی نیز ساخته می شوند.

بانکوک و Chiang Mai دارای بهترین مجموعه ها هستند. مبلمان از چوب درخت ساج نیز با موفقیت در کشت و بازیافت آن در تایلند نیز به قیمت مناسبی رسیده است. چوب صندل سرخ نیز خرید خوبی است.

سنگهای قیمتی: سنگهای قیمتی مانند یاقوت در این کشور استخراج می شوند در حالیکه سایر سینگها با قیمتهای مناسب از میانمار (برمه)، هند، سری لانکا و سایرک شورها وارد می شوند. بانکوک مدعی است که برترین مرکز جواهرات دنیا می باشد. برای آنکه کلان سرتان نرود از مغازه های سرشناس جواهرات بخرید.

صنایع دستی: صنعتکاران تایلندی با مهارت و حوصله انواع کالاهای دستی را تولید می کنند. هر منطقه دارای اقلام تخصصی خود می باشد.

اثاث خانه: طراحی معاصر تایلندی در سالهیا ایخر به خلاقیت بسیار رسیده و طراحان بسیاریا ز صنایع و مواد سنتی به همراه ویژگیهای فوق مدرن استفاده می کنند.

جواهرات: طراحان تایلندی به سبکهای سنتی گراش دارند اما طرحهای اصیل نیز قابل سفارش هستند.

محل خرید را با دقت انتخاب کنید مغازه هایی که ویژه اتوبوسهای تور هستند قیمتهای گرانتی دارند زیرا 20 درصد ازهزینه را به آزانس مسافرتی می دهند. جواهرات سنتی تایلندی نیز با قیمت مناسب وجود دارند.

اقلام لعابی: حواستان به جعبه های مشکی و طلایی به شکل حیوانات فانتزی باشد.

اقلام نیلی. نوعی آلیاژ فلزی مشکی که روی نقره قرار می گیرد و صنایع دستی باستانی است که در حال حاضر روی جواهرات پیاده می شود.

سفال: اقلام Benjarong که ویژه تایلند هستند دارای طراحی پنج رنگ روی زمینه خاکستری، سفید ای مشکی می باشند.

پارچه و ابریشم تایلندی: کرمهای ابریشم هزاران بافنده را در تهیه پتارچه مشهور و رنگارنگ تایلندی مشغول کرده اند.

این پارچه ها که از بلوزهای سبک تا روتختی های سنگین متنوع هستند بدلیل دوام و جنس عالی شهرتی جهانی دارند. کتان تایلندی که اغلب بصورت کارخانه ای تهیه می شود درلباسهای حاضری، حوله، برخی اسباب بازیها و رومیزی بکار می رود. دقت کنید تا ژاکتهای رنگی بیابید.

چتر: افراد محلی در اطراف Chaing mai بادبزنهایی درست می کنند که بصورت دستی روی آنها نقاشی می شود اگر بخواهید میتوانید طرح مورد نظر را سفارش دهید.

کنده کاری روی چوب. مجسمه، فیل و اسب آبی، مبلمان چوب درخت ساج، کاسه سالاد و انواع دیگر خرت و پرتها بهفراوانی روی چوب کنده کاری شده اند.

سرگرمی ها

رقص تایلندی، رقص ـ درام و موسیقی

درام کلاسیک Khon براساس افسانه Ramayana تنها درقصرهای سلطنتیا جرا می شد. در نمایش Khon، برای همه نقشها به جز سه نقش اصلی از ماسک استفاده می شود.

سه نقش اصلی نیز گریم زیاد ولباس مخصوص شخصیتها را داشتند. اقتباس های مدرن ازاین نمایش در طول رقصها Lakhon نامیده شده و در آن از هیچ ماسکی استفاده نمی شود و حرکات کمتر حالت سبک دارند.

Lakhon Chakri اغلب در جشنواره های معابد و در بزیارتگاههای اجرا می شود. تئاتر واریته مشهور بنام Likay خشن تر بوده و دراین ایپزودهای کمدی می باشد. نمایشهای سرگرم کننده مبدل پوشش نیز شامل چندین صحنه Likay مانند می باشند.

تئاتر سایه بنام Nany Thalung که ریشه در جنوب کشور دارد روی صحنه ای اجرا می شود که پشت آن پارچه سفیدی قرار گرفته است.

این نمایش در تایلند جنوبی به تعداد اجرا می شود. موسیقی کلاسیک تایلندی مانند معجونی از نواهای متضاد و بدون هیچ الگوییمی باشد. این موسیقی باری طرفداران این رشته دارای ریتم و طرح متمایزی است.

ارکستر Phipat کلاسیک نیز از یک ساز قیمتی، Phinai اوبوا مانند و انواع سازهای پرکاشن تشکیل شده است.

جدای از Erawan Shrine، تنها مکانهایی که می توانید در آن رقص سنتی و تئاتر ار در بانکوک ببینید چند رستوران هستند که میزبان نمایشها و شام می باشند. یک گروه که سعی دارد باز بماند Joe Jouis Puppet Theatre (تئاتر عروسکی) (تلفن: 022529683) در Suan Lun Night Bazzar در بانکوک است که نمایش عروسکی hun lskon lek را هر روز عصر ساعت 30: 7 روی صحنه می برد.

زندگی شبانه

با هر کس درباره بانکوک صحبت کنید حتماً درباره زندگی شبانه این شهر به شما خواهد گفت.

در سالهای اخیر این شهر میزبان رستوران ها و کلوپ های شیکی شده است که به تدریج به این شهر کمک می کنند تا از شهرت بد خود فاصله بگیرد.

سالن های متفاوت کلوپ ها در پشت بام و کلوپ های شیک اکنون در همه جا گسترد هشد هاند موسیقی عالی به یک ضرورت تبدیل شده و کلوپ ها هر هفته شبها را با DJ گذرانده و گاهی DJ های بین المللی در آن ها حضور می یابند.

قانونی دولتی تبلیغات اجتماعی در سال 2001 که برای جلوگیری از مصرف مواد و نوشیدن الکل برای افراد زیر 18 سال بود صاحبان کلوپ ها را ملزم می کرد تا افراد فاقد کارت شناسایی برای افراد محلی یا پاسپورت برای مسافران و ساکنین بین المللی را رد کنند.

گاهی پلیس برای مبارزه با مواد مخدر به کلوب ها حمله می کند و همه این کانهای رسمی مجبور هستند تا بین 1 تا 2 صبح (بسته به منطقه) تعطیل کنند.

رستورانهایی به سبک کلوب شبانه در غذا و موسیقی تایلندی تخصص دارند و گاهی هنرمندان تایلندی یا فولکلور منطقه ای اجرا دارند و در غیرا ین صورت برنامه های فرهنگی مناسب بازدید کنندگان خارجی بسیار محدود هستند شما میتوانید از موسیقیدان و گروههای محلی دیدن کنی. اغلب سینماها جدیدترین آثار هالیوود را نمایش می دهند.

صنعت فیلمسازی تایلند اخیراً با چند فیلم که در غرب ساخته شده اند وارد میدان شده و بهترین نمونه از این آثار Suriyothai، افسانه ای درباره تاریخ Ayuttaya می باشد.

صحنه های پر جنب و جوش

شما تنها در همان بانکوک می توانید از میان چندین کلوپ شبانه مهیج انتخاب کنید و در تمام کشور چند هزار این مکانها وجود دارد. این موارد در کنار هنرمندانی که در آنها مشغول به کار هستند برای هر سلیقه ای مناسب هستند با اینکه این کلوپ ها ویژه مردان مجردهستند زنان نیز گاهی با آنها می آیند. کلوپ های دیگر در همین مکانها بویژه در بانکوک و Chiang Mai یافت می شوند.

در Patpong (هر سال بیشتر از Grand Palace بازدید کننده دارد) بازارها، پیتزا فروشی و بوکس تایلندی نز برای تفریحات وجود دارند.

پیش از رفتن بهتر است چند نکته را به یاد داشته باشید. بارهای طبقه بالا معمولا برای نمایشهای زنده هستند و برای نوشیدنی نیز با صورتحساب بلند بالای مواجه می شوید.

همیشه بهتر است پیش از ورود به یک بار در Patpong قیمتها را چک کنید. اگر مشکلی بوجود آمد تنها صورتحساب را پرداخته و با پلیس گردشگری تماس بگیرید. به حرف دلالانی که سعی دارند شما را برای دیدن نمایش زنده و سایر انواع نمایش وسوسه کنند گوش نکنید همچنین به یاد داشته باشید که بارهای مهیج زنان صرفاً ویژه خانمها نبوده و در آنها ایدز و بیماریهای آمیزشی رواج بسیاری دارد.

زندگی شبانه منطقه ای اغلب در مقایسه با پایتخت آرام تر است . البته بسیاری از شهرها دارای کلوبهای شبانه ای هستند که اتاق ماساژ و غیره دارند.

Pattaya دارای زندگی شبانه کاملی همانند بانکوک می باشد. در قسمت جنوبی نیز Phuket همه شهرهای گردشگری ساحلی را با منطقه ای تفریحاتی در ساحل Patong به خود اختصاص داده است.

ورزش ها 

با وجود بهترین آبهای آسیای دور جای تعجب نیست که تایلند بهشت عاشقانه ساحل می باشد وقتی از آفتاب گرفتن فارغ شدید، می توانید به انواع فعالیتهای دیگر روی آورید. قایق سواریو  موج سواری نیز در ساحلها امکان پذیر بوده و قایق پدالی و پر سرعت نیز کرایه داده می شوند.

ماهیگیری اخیرا در تایلند به عنوان یک ورزش مورد سوء استفاده قرار گرفته است اما Bang Saray به یک مرکز تبدیل شده است.

البته صید مارلین و کوسه در Pattaya صورت می گیرد. اما اگر می خواهید روزی را روی عرشه با آرامش طی کرده و ماهی سرخو، گور ماهی و ماهی طوطی صید کنید به سادگی میتوان ترتیب آن را دارد.

غواصی بویژه در اطراف Ko Tao و جزایر اطراف عالی است اما در اغلب تفریحگاهها نیز موجود بوده و آموزش نیز داده می شود.

اگر می خواهید در این کار حرفه ای شوید می توانید از مبتدی تا غواص دارای مدرک در عرض آموزش پنج ساله تبدیل شوید طرفداران اسکی روی آب نیز تجهیزات لازم و قایق های قدرتمندی را در سواحل محبوب خواهند یافت.

کمی دورتر از آب گلف از سرتاسر تایلند مشاهده می شود.

Hua Hin محلی مناسب برای گلف بازانی است که مایلند در مینهای مسابقاتی بازی می کنند.

پیاده روی در کوههای شمالی نیز بیش از گذشته محبوبیت می یابد. برنامه های پیاده روی یک هفته ای شامل سه وعده غذا در روز و تجهیزات ابتدای کمپینگ می باشند.

بهترین شهر برای آغاز تور پیاده روی Mae Hong Son است که مسافرت های بسیاری با راهنمایان دارای مجوز برنامه های متعددی را عرضه می کنند.

فعالیتهای کودکان

تایلند محل مناسبی برای کودکان محسوب نمی شود. آنها نمی توانند گرما را تحمل کنند و تعداد معدودی از آنها از بازدید معابد با تماشای معماری تایلندی لذت می برند در میان تمام مکانهای تایلند، Chiang Mai بهترین فعالیتهای ویژه کودکان را عرضه می کند. در Mesea Elephant Camp (هر روز از 8 صبح تا 4 بعد از ظهر، با هزینه ورودی، تلفن: 53206247) در کیلومتر 10، جاده Maerig – Sameng ، ناحیه Mearim، 30 کیلومتری شهر، کودکان می توانند درباره فیلها آموخته و نیز فیل سواری کنند. همچنین Thai Buffalo Traning Cmap (هر روز از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر، تلفن: 053301628) در 2/300 جاده Rimneua، Muang Pha Huay فرصت تماشایی مسابقه میان پنج بوفالوی آبی را پس از شخم زدن شالیزارها به کودکان می دهد.

اغلب خانواده های دارای کودک تعطیلات ساحلی در تایلند جنوبی را انتخاب می کنند. برخی تفریحگاههای فعالیتهای ویژه کودکان همچون بازی در استخر را ارائه می کنند، در حالیکه در برخی دیگر کودکان زیر سن خاص اجازه اینکار را ندارند. بهتر است در حین رزرو با هتل خود هماهنگ کنید.

تقویم رویدادها

تاریخهای دقیق را پیش از حرکت کنترل کنید زیرا زمانبندی بسیاری از جشنواره ها و مراسم به موقعیت ماه و خورشید بستگی دارد.

اواخر ژانویه ـ اوایل فوریه ـ سال نوی چینی، بسیاری از تایلندیها دارای اجداد چینی هستن دو این جشنواره سال نوی قمری یک هفته ای همیشه با شور و شوق بسیاری جشن گرفته می شود.

ماه تمام فوریه. Makha Puja جشنواره ملی بوداییان با روشن کردن شمع در اطراف معابد.

اوایل فوریه. کارناوال گل در Chaing Mai با نمایشهای زیبا.

اوایل مه Visaka Puja این تعطیلات رسمی مهم بوداییان یادبود بودا با روشن کردن شمع می باشد.

مه. جشن Royal Ploughing در بانگکوک پیش از شروع فصل بارانی، پاشداه در جشن ها دعا می کند تا برای کشاورزان باران خوبی ببارد.

ماه تمام جولای Asanhy Puja . جشن نور شمع در هر معبد در تایلند برای جشن گرفتن اولین سخنرانی بودا.

12 آگوست تولد ملکه، رز مادر نیز نامیده می شود و تعطیل رسمی است.

اوایلا کتبر. فستیوال گیاهخواران Phuket در Phuket Town جشنواره ای چینی که در آن مردان بدن خود را با چاقو و سوزن سوراخ می کنند.

ماه تمام نوامبر: زیباترین جشنواره تایلند Loy Krathong است که تایلندیها در سرتاسر کشور سوار قایقهای مملو از شمع روی رودخانه و دریاچه می شوند.

نوامبر آخر. هفته ترایخی رودخانه Kanchamaburi Kwai فستیوالی یک هفته ای برای یابدود حوادث جنگ جهانی دوم با یاد کشته شدگان و نمایش نور وصدای روی پلی معروف.

5 دسامبر. تولد پاشداه که با نمایش در خیاان Ratchadamnoen Klang در بانگکوک جشن گرفته می شود.

صرف غذا در رستوران ها

غذای خوب در تایلند مانند سواحل در همه جا یافت می شود. اگر به غذای تند علاقه ای ندارید دست از غذا نکشید.

Mai Phet (تند نیست) که فوراً پس از سفارش شما آماده می شود دارای مجموعه ای از غذاهای خشومزه با طعم های عالی است که از شیرینی شیر نارگیل تا تندی علف لیموی تازه، سیر یا جوز هندی و شوری ماهی تخمیری در آن جای گرفته است. علاوه بر اینها میوه های استوایی همچون آناناس تازه وCariander کم شیرین و البته آشپزی متنوع نیز وجود دارند.

هر منطقه دارای تخصص آشپزی خاص خود می باشد در شمال، سوسیس های محلی به نام name شهرت دارند.

در شمال شرقی khao niaw (برنج نشاسته دار و چشبنده) به همراه گوشت کبابی و نیز Som tam، سالاد تند و خوشمزه که با پاپیای سبز و خرچنگ خشک یا پنجه خرچنگ کاری دار، آبلیمو، سیر، سس ماهی و فلفل تند سرو می شود مشهور هستند محصولات جنوب انواع غذاهای هستند که تحت تاثیر سبک آشپزی مسلمانان و مالزیایی ها قرار دشاته و شامل انواع غذاهای دریای مانند خرچنگ، کوسه تازه می باشند.

اگر به شیرینی جات علاقه دارید نگران نباشید هرگز گرسنه نمی مانید.

بسیاری از شیرین هایی تایلندی براساس آرد برنج، شیر نارگیل، شکر خرما و برنج چسبناک تهیه شده و همه آنها خوشمزه هستند.

کی و چطور غذا بخوریم؟

اغلب تایلندی ها تمام روز را کار کرده و فرصت کوتاهی برای ناهار دارند و نیز در اول شب شام می خورند.

اما فکر نکنید که فست فود تایلندی ترکیبی از برنج است گاز فوری اغلب به معنای غذای خوشمزه (مانند Pad thai) نودلز سرخ شده با گوشت خوک، خرچنگ یا جوجه و طعم تمبر هندی، لیمو، سیر و پیاز می باشد. حتی صبحانه برای افراد محلی شامل وعده هایی سرشار از گیاهان و ادیه های تازه همچون سوپ شیرین کار با ریجان است که به همراه نودلز برنج جوشانده سرو می شود.

هتل ها به ندرت صبحانه سنتی تایلندرا سرو می کنند البته شما را به نزدیکترین رستوان با این منو راهنمایی خواهد کرد.

دستفروشان مواد غذایی در همه خیابان ها صف می کشند و گاهی چنین بنظر میرسد که همه در همه حال در حال خوردن هستند.

بازارهای محلی مملو از دستفروشانی هستند که اقلام غذایی همچون آجیل، گوشت خشک و شیرینی جات را می فروشند.

اگر می خواهید ماجراجویی کنید از صبحانه هتل صرف نظر کرده و بازارهای سرباز بروید تا طعمهای مختلفی را بچشید.

زمان ناهار برای خوردن سوپهای تایلندی خیلی گرم است  پس بهتر است سالاد و انواع نودلز را انتخاب کنید بهتر است وعده اصلی را در اوایل عصر هنگام و پس از غروب آفتاب میل کنید زیرا در این زمان دمای هوا نیز کاهش می یابد.

سوپ معمولا در همه وعده های غذایی حضور دارد. اگر به تازگی با غذای تایلندی آشنا شده اید با غذای معمولی شروع کرده و سپس روی سوپهای غلیظ گوشت سرمار تند کار کنید ! امتحان کردن کاریها (Kaeng phet) نیز شروع خوبی است بویژه آنهایی که دارای ماده اولیه خامه نارگیلی می باشند و در مقایسه با کاریهای هندی کمتر تند و تیز هستند.

و هرگز در تایلند با کمبود ماهی تازه و خوشمزه مواجه نمی شوید نیازی نیست که خود را محدود یک نوع غذا کنید. تایلندی ها معمولا مجموعه ای غذا سفارش داده وب صورت گروهی سرو می کنند.

وقتی غذای تند می خورید در کنارش برنج زیادی سفارش دهید در اینصورت معده شما دچار مشکل نشده و تندی غذا نیز از بین می رود. دیگر هیچ چیز هیجان انگیز دیگری وجود ندارد. نوشیدنیهای سرد بدترین پادزهر ممکن هستند.

رستورانهای تایلندی اغلب با حوله های سرد و گاهی یخ زده از تازه واردان پذیرایی می کنند تا آنها را از دنیای استوایی بیرون رها سازند.

بسیاری از رستورانها نیز حوله های کوچک یکبار مصرف در بسته های پلاسیتکی به شما می دهند. توقع داشته باشید که روی میزهای تایلندی چاقو پیدا کنید. به جای آن از یک قاشق استفاده می شود.

انواع سس هایی که به شما ارائه می شود بعنوان طعم دهنده به جای نمک وفلفل بکار می روند.

یکی از این سس ها nam pla، نوعی سس ماهی شور به رنگ کارامل است که تکه های فلفل تند در آن می اندازن. Nam Phrik، آب فلفل، ترکیبی از فلفل قرمز خرد شده، خمیر خرچنگ، فلفل سیاه، سیر و پیاز است که با تمبر هندی، ابلیمو و ماهی در مراحل اولیه تخیمر مخلوط می شود.

کاسه های کوچک فلفل کبابی نیز در کنار شام سرو می شود که در انواع Phrik kee noo تا Phrk chir foa یافت می شوند.

چه چیزی بخوریم؟

اشتها آور. Faw Pai tawi نوعی رول تایلندی است که حاوی نخود ترش و شیرین، گوشت و گوشت خرچنگ می باشد.

Gail hor bai toey نیز شامل تکه های جوجه سرخ شده با روغن کنجد، سس سویا، سس صدف و ادویه است که یک برگ دور آنها پیچیده می شود.

Krathong Thong نیز صدفهای کوچک است که با ترکیب جوجه چرخ کرده، ذرت، هویج و سوس سویا پر شده اند.

سوپ. Tom yam سوپی تند و ترش است که با گوشت خرچنگ، ماهی تازه یا جوجه درست شده و باید با برنج بخارپز زیاد سرو شود تا تندی سوپ گرفته شود.

Kaeng jeud سوپی است که کمتر تند بوده واز جوجه، گوشت و خرچنگ پخته با سبزیجات به سبک چینی، نولدز و ادویه های تایلندی تهیه می شود.

Tom Kha gai سوپ جوجه بر ادویه و تند با شیر نارگیل و علف لیمو است Bah mee nam خورش غلیظی از نودلز نازک، تکه های گوشت جوجه است که با ادویه، نخود و ادویه ترکیب شده است.

برنج و نودلز: Kao Pad برنج سرخ شده به همراه تکه های گوشت است. Mee grob نودلز برنج ترد و سرخ شده با گوشت، تخم مرغ، نخود، خرچنگ و طعم ترش و شیرین می باشد. Pad thai در انواع مختلفی سرو می شود در اصل نودلز خشک شده با سس سیر، پیاز، تمبر هندی و انواع ادویه هاست که به همراه سبزیجات سرو می شود.

غذای دریایی. Hor Mok pla کاری ماهی با سبزیجات و شیر نارگیل است که پیچیده در برگ نارگیل سرو می شود. Plo Preoe wan ماهی سرخ شده و پوشیده از سس غلیظ ترش و شیرین است. Gung tod خرچنگ ترد و سرخ شده است که با انواع سس های سرو می شود. Pla samlee daet deow ماهی بسیار سرخ شده است. که با سالاد انبه سرو می شود.

جوجه و گوشت. Gaend mud – sa-man کاری گوشت گوساله است که کمتر از سایر انواع کاری تند بوده و مملو از بادام هندی می باشد.

Kao nah gai جوجه برش داده با پیاز حلقه ای، ریشه بامبو و برنج بخارپز می باشد. Sa lad neua san به معنای سالاد روست بیف حاوی سبزیجات، فلفل تند، سیر و شاید نعناع می باشد.

Kaeng ped gain aw mai کاری جوجه قرمز با ریشه بامبو، برگ لیمو و ریحان است. Kaeng ped نیز کاری اردک کبابی است که گاهی با تکه های بادمجان سرو می شود.

شیرینی جات. Salim شیرینی تازه ای از نودلز شکری با شیر نارگیل و یخ خرد شده می باشد بستنی که eye cream تلفظ می شود گاهی بصورت اورجینال و طعمهای طبیعی یافت می شود.

یک نوع محلی بستنی میوه ای بستنی ناریگلی است که دارای تکه های بادام و ذرت می باشد. Khao tom mad نیز برنج چسبناک با خامه نارگیل و موز می باشد.

میوه. Somo نوعی خوراک استوایی از گریب فروت است که به دو صورت جداگانه سرو می شود.

Sap – pa – rot یا آناناس میوه آشنایی است اما در سرزمین مادری دو برابر خوشمزه است.

میوه هایی محلی دیگر به ندرت در منوی رستورانهای یافت می شوند اما در بازارها یا غرفه های خیابانی یافت می شوند اگر اسم آنها را نمی دانید دقت کنید.

Ngor شبیه توت فرنگی پشمالوست. Lamut میوه ای روشن است که باید پسوت آن را بکنید و طعمی شیرین و شربت مانند دارد. Durian غولی سبز رنگ است که حاوی میوه کاستر مانند در اطراف مغز تخم مرغ مانند می باشد.

بوی آن اغلب با بوی زباله مقایسه می شود البته مغز کرم مانند آن شیرین و خوشمزه است. شما می توانید پرتغال، موز، انبه و پاپایای محلی را امتحان کنید. تقریبا همه میوه ها به جز سیب و گلابی در اینجا کشت نشده و بسیار گران هستند.

چه چیزی بنوشید؟

آب یخ در ابتدای هر وعده غذایی سرو می شود که معمولاً نوشیدنی ایمنی در همه رستورانها تلقی می شود اما اگر شک دارید یک بطری آب معدنی سفارش داده و یخ نیز نخورید تایلیندیها معمولا آب یا چای سرد  (cha jin yen) در تمام طول غذا به همراه ماء الشعیر یا نوشابه باشام می نوشند مشروبات الکلی بدلیل قوانین وارداتی در تایلند بسیار گران است.

حتی در رستورانهای معمولی، نوشیدنی معمولی بیش از یک شام کامل هزینه دارد. تایلند ماء الشعر خوبی تهیه می کند با اینحال نام برندهایی که می توانید امتحان کنید عبارتند از: Singha Kilister و Chang .

از سوی دیگر نوشابه های تایلندی ضعیف تر و ارزانتر از آن چزی است که فکر می کنید و Mekong شناخته شده ترین برند است.


جملات کمک کننده جهت سفارش

 

لطفا یک میز به ما بدهید

Kor toh dai mai

گوشت گاو

Neua

من مقداری ... می خوام

Chan yak dai…

نان

Khanom - pang

شیر

Nom

جوجه

kai

نودلز

Kwaytio

قهوه

Kafae

گوشت خوک

moo

چاشنی ـ ادویه

Kaeng

برنج

kao

تخم مرغ

khai

نمک

kleva

ماهی

pla

میگو

Kung

گوشت

Neua

سوپ

soop

منوی غذا

Maynu/raigaran Arharn

شکر

hamtan

ماء الشعیر

Ngai/yark

چای

Cha

 

 

آب

nam

 

 

نوشیدنی

Low wai

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به Avesta Parvaz می باشد.©