هر آنچه درباره ی سفر به تایلند باید بدانید

راهنمای سفر - در پاتایا - ۸ دی ۱۳۹۵

تایلند

به عنوان تنها کشوری در جنوب شرقی آسیا است که تحت استعمار قرار نگرفته، کشوری است سرشار از انرژی و با اعتماد به نفس در لغت تایلند به معنای سرمزین آزادی است هر چند اغلب به معنای سرزمین لبخند ها نیز معنی می شود تایلندیها افرادی راحت و راضی به زندگی خود هستند که به کشور خود افتخار می کنند و همواره در حال لبخند زدن هستند. آنها برای jai yen یا همان "قلب مهربان" ارزش قایل هستند و از صدای بلند و اخلاق و رفتار تند بیزار هستند. آنها در برابر افراد خارجی خوش برخورد و خونگرم هستند حتی در شهر شلوغی مانند بانگکوک یک توریست احساس امنیت کامل کرده و به راحتی میت واند از افراد غریبه در مورد آدرس ها سوال کند. در تایلند نوعی حس صلح و آرامش و صبر که در سرتاسر کشور وجود دارد احساس می شود. دلیل این امر شاید به این علت است که 90 درصد جمعیت تایلند بودایی هستند. با تولد بودیسم این دین ابتدا در قرن 3 بعد از میلاد وارد تایلند شد و بعد از اینکه تبدیل به دین رسمی آن کشور شد، ازطرف پادشاهان آن کشور نیز مورد قبول قرار گرفته و باعث صلح بین مردم آن کشور شد. معابد، مقبره ها و عبادتگاه ها بوداییان در هر نقطه ای از شهر یا روستاهای این کشور دیده می شود. فلسفه بودایی در تمامی وجوه زندگی مردم نفوذ کرده است. شما می توانید راهبانی با لباس های نارنجی و سرهای تراشیده را ببینید که در خیابان ها در حال قدم زدن هستند. می توانید از یک معبد بازدید کرده و حتی شاهد مراسم مذهبی باشید که در آن راهبان تازه کار با روپوش های نارنجی در حال حمل بر روی دستان، فامیل و دوستان خود هستند.

تایلند و جذابیت ها

تایلند تقریاب هم اندازه با تگزاس یا فرانسه است و گسترده وسیعی از امکانات تفرحیی را عرضه می کند. شما می توانید جنگلهای متراکم، شهرهای شلوغ و سواحل پر ازدحام و درخشان را بیابید. در شهرهای شمالی chiang mai شما می توانید جذابترین بازار شبانه جهان را بیابید. افرادی که علاقه مند به خرید ابریشم، سبدهای پشمی و چوب های لاک الکل کاری شده هستند می توانند تمامی آنها ر در این محل بیابند و اقدام به خرید آنها با قیمتهای بسیار پایین کنند.

در دره های پر از آب شمال chiang mai می توانید مزارع بزرگی از گل ارکیده و کمپ های آموزش فیلها که به تایلند جلوه منحصر بفردی می دهند را ببینید. در صورتیک ه هر چه بیشتر به سمت مناطق شمالی chiang mai و golden triangle به پیش بروید می توانید قبایلی را مشاهده کنید که در حال انجام مراسم مذهبی خود که هزارا نسال قدمت دارند هستند. فرصت قایق سواری در سمت پایین رودخانه Mekong که یکیا ز بزرگترین رودخانه های جهان است را از دست ندهید. این رودخانه از تبت شروع شده و قبل از اینکه در دلتای Mekong در جنوب ویتنام وارد شود مزارع برنج را در شمال تایلند آبیاری می کند.

اگر به سمت جنگل هایی که پیش روی شما قرار دارند بروید در اعمال جنگل در مرز مشترک با میانمار، تورهای مسافرتی با جیپ و کمپینگ های شبانه در سرتاسر شب برنامه ریزی شده است.

در مرکز کشور تا جایی که چشم کار می کند مزارع برنج وجود دارد و ویرانه های پر شکوه Sukhottai وAyutthaya قرار دارد. در صورتی که جاذبه های طبیعی را ترجیح می دهید، به سمت یکی از بزرگترین پارک های ملی که مساحتی در حدود 500/34 کیلومتر مربع از مساحت تایلند را در برگرفته است می توانید حرکت کنید. در پارک ملی Khoorai مرغ های ماهیخوار و مرغان رنگارنگ را که در زیر سایه درختان پر از برگ در حال پرواز هستند، همچنین میمون های دراز دست و سنجاب های پرنده، یلها و خرس های سیاه و ببرها را می توان در این مناطق سرسبز متراکم مشاهده کرد.

هم چنین می توان در یک نظر اجمالی بتوانید یک نمونه از 900 نوع موجود زنده در این منطقه را مشاهده کرد. ارکیده به طور فراوان در این ناحیه رشد می کند و انواع متعددی از پرنده ها را مشاهده کرد.

در جنوب تایلند در خلیج تایلند و بیرون از سواحل شنی دریای Andaman می توان جزایر گرمسیری و مناظر چشمگیری را مشاهده کرد.

تفرجگاه PHPUKET و KO PHI PHI و KO SAMUR دوستداران آفتاب را از اقصی نقاط جهان به سمت خود می کشاند.

در این محل، ساحل اصلیترین مقصد گردشگران است و تعدادی زیادی هتل با استاندارد جهانی و هم چنین تفرجگاه هایی متناسب با هر گونه سلیقه و بودجه وجود دارد.

بسیاری از گردشگران از بانگکوک شروع می کنند که پروازهای مستقیم از سرتاسر جهان و به سمت فرودگاه بین المللی بانگکوک پرواز می کنند. پایتخت تایلند یکی از شلوغترین شهرهای آسیا است.

این شهر رودخانه های با شکوه و کانال های متقاطع زیادی دارد که از داخل شهر می گذرند. رسومات قدیمی زندگی هنوز در گذرگاه های آبی وجود دارد و فروشگاه های شناور هنوز هم مناظر دیدنی به وجود می آورند، اما این روزها شما می توانید ترافیک های سنگین و ساختمان های بلند را مشاهده کنید. بعد از وارد شدن بعد از دریافت شوک خفیفی از سوی بانگکوک و خیابان های آلوده شروع به گشت و گذار و مشاهده مناظر پر شکوه شهر بنمایید. از معابد پر شکوه DOWN تا مجسمه بودای خوابیده Grand Palace با عظمت، بانکوک پر از بناهای مذهبی سلطنتی و تاریخی است. در این شهر تعداد زیادی فروشگاه و خیابان های پر از مغازه وجود دارد.

با وجود تعداد زیادی رستوران این شهر بهشتی، افراد دوستدار غذا قادر به یافتن انواع خوراکی ها هستند. غذاهای تازه، خوشمزه و ارزان در هر نقطه از شهری قابل یافتن هسند که هر سال پیش از 10 میلیون بازدید کننده دارد.

آشپزی تایلندی براساس تقسیم بندی غذاها به انواع تند، شور، داغ و شیرین است و موفقیت هر غذاخوری در نحوه اجیاد غذاهای خوشمزه است که ذائقه افراد را زده نخواهد کرد.

خوراکهای لذیذ مشهوری از قبیل میگو داخل نارگیل یا جوجه تازه که در برگ موز خوابانده شده دارای جایگاه خاصی در بین انواع غذاهای پخته شده در تایلند هستند. در تایلند این امکان وجود دارد که هر روز بتوانید نوع جدیدی از انواع غذاهای درست شده با ماهی را تجربه کنید و هنوز هم تعداد زیادی از انواع غذا باقی بماند که تست نکرده اید.

زمان رفتن به گردش

برای برخی از بازدیدکنندگان آب و هوا می تواند حتی از غذا هم جالبتر باشد آب و هوای تایلند به انواع گرم، گرمتر و گرمترین تقسیم می شود. گرمترین ماهها از مارس تا می هستند.

کشور در خشکترین زمان خود قبل از فصل بارش قرار دارد. ماههای ژوئن و اکتبر در فصول بارندگی گرمای کمتری دارند و زمان بارش که در آن باران شدیدی می بارد معمولا بعد از ظهر است، که معمولا یک یا دو ساعت طول می کشد.

ماههای نوامبر تا فوریه خنکترین ماههای سال هستند. بطور حتم پر بیننده ترین ماهها در تایلند هستند. بادهای خنک شمال که از چین می وزند بانکوک را برای بازدید کنندگان قابل تحملتر می سازد.

هر چند بسیاری از مسافرین از مسافرت در ماههای بارانی خودداری می کنند، اما این ایام نیز می تواند ایام مناسبی برای مسافرت باشند، پروازهای داخلی در بسیاری از مواقع خالی بوده و معابد و سواحل زیاد شلوغ نیستند.

در صورتیک ه باران های گاه به گاه برای شما خیلی مهم نباشند در آن صورت می توانید هتل ها را با هزینه کمتر بیابید.

خوش آمد گویی گرم

در تحلیل نهایی مردم تایلند حتی بیش از مناظر چشم اندازها و غذاها، می توانند تجربیات به یاد ماندنی برای شما به یادگار گذارند.

از مردم شمالی دوست داشتنی که به شما آناناسهایی به شیرینی عسل می فروشنده تا مزرعه داران برنج متبسم در مناطق مرکزی. فلسفه ای که در هر منظری از زندگی جریان دارد می گوید:

Mai pen rai (نگران نباشید)

تاریخچه ای کوتاه

کشفیات باستانی اخیرا در شمال شرقی تایلند نظریات باستان شناسی جدیدی را ایجاد کرده است.

باستان شناسان که در دهکده Ban Chiang که به پیش از 500 سال پیش باز می گردد هنوز در حال مطالعه هستند، اما به نظر می رسد حتی قبل از چین، تایلند یکی از اولین مکان های دوران تمدن برنزی بود.

آنچه بر سر این مردم ماقبل تاریخ آمده است دقیقا مشخص نیست. این احتمال وجود دارد که مردم این منطقه تا قرون 11، 12 به این ناحیه نرسیده بودند.

برحسب مطالعات باستان شناسی آنها در مناطق گسترده جنوبی در طول دره غنی Chao Pharya پراکنده شدند.

که هم زمان با جابه جایی Khmer و Mon ها بود در حدود سال 1259 قبل از میلاد، پادشاهی Lanna (سرزمین میلیونها زمین برنج) در منطقه ای که در حال حاضر شمال تایلند است مستقر شدند.

Chaing Rai به عنوان پایتخت برگزیده شد، اما زمانی که پادشاه Mengrai پنج موش سفید و دو گوزن یالدار و دو گوزن نعره زن سفید را در کنار یکدیگر دید به سمت شهر Chiang Rai حرکت کرد.

Mengari تا سن 80 سالگی با نیکنامی پادشاهی کرد تا اینکه توسط رعد و برق کشته شد.

سقوط و از بین رفتن شادی

اولین فصل عمده تاریخ تایلند با پادشاهی Ramamaheng حکمران بزرگی Sukhothai بود که از 1280 تا 1317 فرمانروایی کرد.

پادشاه Ramamaheng برای استفاده افسانه ای خود از فیلها، شناخته شده است.

یک پادشاهی قدرتمند را مرکز غنی از آثار هنری بود ایاجد کرد. در دوران قدرتمندی، پادشاهی از Lampang در شمال تایلند تا ویتنام قسمتی از لائوس و سمت جنوب شبه جزیره مالی گسترده بود ادامه داشت.

Sukhothai در ساخت برخی از بهترین انواع مجسمه های تایلند در تاریخ حضور داشت، که بسیاری از آنها هنوز می توان در شهر قدیمی دیده شوند.

بعد از مرگ پادشاه Ramkamhang قدرت پادشاهی کاهش یافت در قرن 15 شهر sukhotahi کمی از یک مرکز استان بزرگتر بود و کمی بعد نیز به صورت یک شهر ممنوعه درآمد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به Avesta Parvaz می باشد.©