پنج جاذبه دیدنی که حتما باید ببینید

جاذبه گردشگری - در آلمان - ۱۳ آذر ۱۳۹۵

-پسیج دو گوا جاده میان اقیانوس اطلس که هر روز ناپدید میشود...

این سرزمین پهناور پر است از اماکن تماشایی و لایق ساعت ها تفکر؛ حال می خواهد طبیعی و خدادادی باشند چه دست ساز بشر …

امروز هم به جاده ای خواهیم رفت که از رمزآلودترین خیابان هایی ایست که تا به حال در دنیا ساخته شده است، اما چرا رمزآلود است؟ چرا مردم از جای جای دنیا برای تماشای این جاده به فرانسه می روند؟

این جاده پسیج دو گوا ( Passage du Gois ) نام دارد و از جذاب ترین اماکن فرانسه محسوب می شود که در دهه ی اخیر گردشگران را به سوی خود می کشاند. اگر شما هم کنجکاو شدید تا سر از راز این جاده ی در بیاورید با کارناوال همراه شوید.

چرا جاده ی پسیج دو گوا؟
1.این جاده شبیه به سراب است، در ساعتی از روز آن را می بینیم و در ساعاتی دیگر هیچ اثری از آن نیست.
2.یکی از پر بازدیدترین آثار ملی فرانسه محسوب می شود.
3.راه رفتن روی جاده ای که امکان دارد هر لحظه ناپدید شود لذت وصف نشدنی دارد.

آشنایی با جاده پسیج دو گوا Passage du Gois
در ابتدا جاده ی خارق العاده پسیج دو گوا ( Passage du Gois ) در فرانسه برای مرتبط کردن خلیج برنیف ( the Gulf of Burnёf ) به جزیره نوآموچی ( Noirmoutier ) در اقیانوس اطلس ساخته شد و سازندگانش هیچ گاه تصور نمی کردند که در حال ساخت اثری عجیب و منحصر به فرد در سطح جهان باشند.
اما در حال حاضر تنها دو بار در روز آن هم تنها چند ساعت می توان از پسیج دو گوا استفاده کرد و این جاده ی شیطانی پس از آن ۱٫۵ الی ۴ متر زیر آب ها پنهان می شود.
این جاده آن قدر مشهور شده که گردشگران از نقاط مختلف جهان به فرانسه می آیند تا بتوانند چند لحظه پسیج دو گوا را ببینند. در سال ۱۷۰۱ میلادی برای اولین بار پسیج دو گوا به عنوان جاده ی ارتباطی روی نقشه ها ثبت شد و حدود سال ۱۸۴۰ میلادی بود که این جاده ماشین رو شد و تا جایی پیش رفت که امروزه طول آن به ۲٫۵۸ مایل، حدودا ۴,۱۲۵ متر رسیده است.
ظاهر این جاده کاملا عادی ایست اما در حقیقت از خطرناک ترین جاده های جهان می باشد و همه ساله مسافران زیادی را در خود زندانی می کند. برای کمک به آن ها در سراسر جاده برج های نجاتی ساخته اند تا مسافران امن تر باشند، اما اگر ازدحام جمعیت و ترافیک شد چه می شود؟
مطمئنا اولین نکته ای که مسافران گرفتار به آن می اندیشند جانشان و خداحافظی با ماشین هایشان است.


علت ناپدید شدن جاده
دو سمت دو گوا را آب فرا گرفته است به همین دلیل در زمان هایی که جزر و مد با شدت بیشتری اتفاق می افتد جاده را کاملا در خود فرو می برد. تا به حال تابلو های خطر و اجتناب از استفاده ی جاده در ساعاتی که احتمال آب گرفتگی بیشتر است در همه جای جاده نصب شده اند اما باز هم مسافران طعمه ی آن می شوند.
جزر و مد اجازه می دهد که تنها دو بار در روز آن هم به اندازه ی ۱ ساعت و نیم جاده در میان اقیانوس اطلس نمایان شود.
نکته ی جالب توجه در رابطه باپسیج دو گوا این است که گردشگران با وجود این که از خطرات این مکان آگاه اند به راحتی حاضر می شوند جانشان را به خطر بیاندازند و روی این جاده رانندگی و یا حتی پیاده روی کنند. امروزه پسیج دو گوا به عنوان یک سازه ی ملی فرانسه و از برترین قطب های گردشگری آن به حساب می آید.

خطرات و قوانین جاده 

اگر در چند روز آینده قصد سفر به فرانسه را دارید پیش از حرکت حتما مطمئن شوید که جاده هایی که از آن ها استفاده می کنید ناپدید نمی شوند!

شاید افرادی پیدا شوند که از مسافرت به جزیره بترسند اما این بار چیزی که ترسناک است، جاده ی منتهی به جزیره می باشد، اگر در زمان نامناسبی روی آن باشید حدود ۴ متر زیر آب می رود و شما را میان آب های بی انتها و شور اقیانوس اطلس تنها می گذارد.

بر روی این جاده ایستادن و یا پارک ماشین اکیدا ممنوع می باشد و با متخلفان برخورد شدید قانونی می شود. رانندگان باید بسیار آهسته حرکت کنند و از ترمز زدن تا جایی که می توانند خود داری کنند چون دو گوآ در اکثر مواقع لغزنده است و خطر سر و لیز خوردن با شدت زیاد می باشد.

برای جلوگیری از غرق شدن در آب رانندگان باید مراقب باشند که اگر مه جاده را فرا گرفت حتما چراغ مه شکنشان را روشن کنند تا از تصادفات ناگهانی جلوگیری کرده باشند.

لغزندگی جاده تنها به دلیل خیس بودن آن نیست بلکه جلبک و خزه ها روی جاده را می پوشانند و گاهی هم زباله ها رو ی آن قرار می گیرند و بر خطر آن می افزایند و حتی گاهی زباله ها سد معبر می کنند.

علاوه بر مه، لغزندگی و جزر و مد پالش های دیگری هستند که خطر گوآ را دو چندان می کند عرض کم جاده است، این جاده آن قدر باریک است که اگر یک کامیون قصد عبور از آن را داشته باشد، هیچ جایی برای عبور اتومبیل دیگری وجود نخواهد داشت.

اگر روی پسیج دو گوا گرفتار شدید باید بدانید که برج های نجات برای شماست، از آن ها بالا بروید منتظر شوید به کمکتان بیایند یا آن قدر صبر کنید تا دوباره جاده پدیدار شود.

-با دیوار عشق آشنا شویم 

میز و نیمکت های مدرسه را یادتان می آید؟ سراسر حکاکی شده از حرف قلبان کوچکمان بود، نمی توانستیم خستگی هایمان را فریاد بزنیم و مجبور می شدیم با قلم هایمان هرچه در دل داشتیم روی میز ها بنویسیم، همه چیز سخنان عاشقانه، دوستانه ها و حتی دعوا هایمان با دوست کنار دستمان… بعضی ها دل شکسته داشتند و در عمق خشم با هر چه در دست داشتند میزها را می خراشیدند…
امروز هم همانیم و اگر نتوانیم حرف دلمان را بر زبان آوریم زمین و زمان را بر هم نمی ریزیم، گوشه ای می نشینیم و سخنان آشفته ی قلبمان را بر در و دیوار، کاغذ و میز و هرچه دم دستمان باشد می نویسیم. در پاریس، شهری که از دیرباز نامش با عشق همراه بود آن قدر عاشق و دل باخته زیاد و زیادتر شد تا حرف هایشان چهره ی شهر را هم بر هم زد.
دیواری به نام دوستت دارم یا عشق در محله ی مونمارت پاریس وجود دارد که از عاشقانه ترین مناطق پاریس است. روی این دیوار ۳۱۱ بار به ۲۵۰ زبان زنده ی دنیا نوشته شده تو را دوست دارم. این دیوار از جنس کاشی می باشد و کاملا مشخص است که ایده ی فردی خوش ذوق و عاشق پشت خلق چنین اثر زیبایی است.
۶۱۲ کاشی که به هم پیوسته اند تا سخن عشق را بر دیدگان عابران نمایان کنند، کاشی هایی کوچک که تنها ابعادشان ۲۱ در 29.7 سانتیمتر است اما حرفی بی انتها و جهانی را بیان می کنند، مساحت کل دیوار ۴۰ متر مربع است و منظره ای شگفت انگیز خلق نموده.

سازنده ی دیوار عشق کیست؟
سال ۲۰۰۰ بود که فردی خوش ذوق به نام فردریک بارون ( Fédéric Baron ) که خوش نویس، مویسقی دان و آهنگ ساز بود؛ ایده ای که برای ساخت دیوار عشق سال ها در سر داشت را توانست اجرایی کند. او دوست داشت به دور دنیا سفر کند و جمله ی دوستت دارم را به زبان های مختلف از مردمان ملل مختلف بشنود و بنویسد، اما او راه سفر را در پیش نگرفت بلکه دفتری تهیه کرد و آن را به افراد دور و برش که به سفر می رفتند می داد تا برایش این جمله را به زبان های مختلف بنویسند، در نهایت او سه دفتر جمع آوری کرد که در آن ۱۰۰۰ بار به ۳۰۰ زبان مختلف نوشته شده بود دوستت دارم. او تلاش برای جمع کردن جملات را از سال ۱۹۹۲ میلای آغاز کرد و در نهایت ایده اش را با هنرمندی به نام کلر کیتو در میان گذاشت و کلر با شکستن صدها کاشی شروع با ساخت دیوار فوق العاده زیبای عشق نمود و پاتوقی برای عاشقان درست کرد که نامش در جهان طنین انداز شده است.
فردریک ایده اش را با تمام مردم دنیا بخصوص ساکنان فرانسه به اشتراک گذاشت.

چگونه به دیدار دیوار عشق برویم؟
خوشبختانه برای بازدید از این دیوار زیبا لازم به پرداخت هیچ گونه وجهی نیست و می توانید به راحتی و رایگان این دیوار را از نزدیک ببینید کافی است به میدان ( Jehan Rictus ) در فرانسه بروید که در فاصله ی کمی از باغ معروف ( Parc forestier de Sevran ) قرار دارد و حتی از آنجا می توانید به پیاده هم به دیدار دیوار عشق بروید.
درست است که بازدید از این دیوار زیبا رایگان است اما اگر در مناسبت های خاصی به دیدار آن بروید شاهد برنامه هایی مانند موسیقی زنده و رقص و آواز در کنار آن هستید، مناسبت هایی مانند عید پاک ( اول ژانویه ) و عید گلریزان ( یکم تا ۸ ماه می ).
برای دسترسی آسان تر از نقشه ی کارناوال که در ادامه قرار داده ایم استفاده نمایید. اگر قصد بازدید از دیوار عشق با وسایل نقلیه عمومی را دارید خوب است بدانید که این دیوار تنها ۲۰ متر با ایستگاه متروی ( Abbesses ) فاصله دارد و می توانید به را حتی با استفاده با مترو به دیوار عشق برسید.
آدرس: اروپا، فرانسه، پاریس، میدان ژئان-ریکتوس.

 

-پیاده روی بر سنگ معلق نروژ هیجان در میان زمین و هوا

در کشور نروژ، در امتداد خط ساحلی و مناطق ناهموار و پر از صخره، چندین ساختار سنگلاخی جالب و شگفت‌انگیز وجود دارد که هر ساله هزاران صخره‌نورد حرفه‌ای و گردشگران ماجراجو را به سمت خود جذب‌ می‌کند.

ترول‌تونگا صخره‌ای است که به‌صورت افقی از کوه بیرون آمده است. این صخره در بالای اسکیه گدال (Skjeggedal) در منطقه‌ی اُدا (Odda)واقع شده است. عبارت نروژی ترول تونگا به معنای زبان ترول (Troll’s tongue) است. از آنجایی که صخره ترول تونگا به ساختار زبان شباهت بسیار دارد این صخره با این اسم شناخته می‌شود. در آن سوی صخره، پرتگاهی وجود دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۳۵۰ متر است. برای رسیدن به ارتفاع ۹۵۰ متری یک مسیر پلکانی و یک راه پیاده‌رویی کوهستانی وجود دارد بعد از رسیدن به این قسمت، گردشگران می‌توانند از مسیر پیاده‌رویی که توسط عبور دیگر مسافران به وجود آمده است بقیه راه را طی کنند. سابقا گردشگران با استفاده از تله‌کابین این فاصله‌ی ۹۵۰ متری را طی می‌کردند و به بالای صخره‌ها می‌رسیدند ا ما امروزه تله‌کابین این منطقه دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بنابراین گردشگران و ماجراجویان باید مسیر طولانی‌تری را طی کنند.

کجراگ بولتن (Kjeragbolten)

کجراگ بولتن تخته سنگ گردی است که دو متر پهنا دارد. این تخته سنگ گرد و شگفت‌انگیز بین شکاف صخره‌های کوه کجراگ گیر افتاده و به حالت معلق باقی‌مانده است. ایستادن بر روی این تخته سنگ، دل و جرأت بسیاری می‌خواهد زیرا پرتگاهی با عمق ۹۸۴ متر، در زیر این تخته سنگ وجود دارد. در واقع پایین این صخره، آبدره‌ی Lysefjorden واقع شده است. صخره‌ی کجراگ برای صخره‌نوردان حرفه‌ای و علاقه‌مندان به پرش از ارتفاع، مقصد بسیار مناسبی است.

خطرناک ترین پل جهان در روسیه پل کاندینسکی

با کارناوال همراه باشید تا بر روی خطرناک ترین پل ماشین روی جهان قدم بگذاریم.

چرا پل کاندینسکی ؟

_خطرناک ترین پل ماشین روی دنیا است.

_منظره ی فوق العاده زیبایی دارد.

_هر کسی شجاعت عبور از پل را ندارد.

آشنایی با پل کاندینسکی | Kuandinsky Bridge

افرادی که برای دیدن پل کاندینسکی به روسیه می روند افراد شجاعی هستند زیرا حاضر شده اند بر روی پلی که به عنوان خطرناک ترین پل ماشین روی دنیا شناخته می شود، بروند. کمی بیشتر با این پل آشنا می شویم:

راه آهنیکه نه ریل شد و نه قطاری از روی آن عبور کرد، اما تبدیل به پلی شد که عبور کردن از آن تنها کار رانندگان شجاع و متبحر است. حدود سی سال پیش، این پل فولادی نیمه ساخته، با طول ۵۷۰ متر و به پهنای ۲ متر، برای عبور قطار ساخته شد و قرار بود بخشی از راه آهن 4324 کیلومتری تراورس سیبری و روسیه ی شرقی باشد.
پروژه نیمه کاره ماند و محلی ها شروع به استفاده از پل کردند تا راه میانبری باشد برای گذشتن از رودخانه. نزدیک ترین روستا به این پل ( Kuanda ) نام دارد و ۱۵۰۰ نفر در آن زندگی می کنند.

تا به امروز بر روی پل بهسازی و یا حتی بازسازی صورت نگرفته اما همچنان رانندگان، این مسیر را برای عبور انتخاب می کنند.
هر چند که کمی بعد تر و کمی آن طرف تر، خط راه آهنی ساخته شد تا راه ارتباطی بین دو طرف رودخانه باشد، اما هنوز افرادی هستند که انتخابشان هیجان است.
۱۵۰۰ نفر از اهالی روستای Kuando که در یک سمت رودخانه قرار دارد، می توانند بدون پرداخت هزیه برای رفت و آمد از این قطار استفاده کنند.

ساختار زیرین این پل از جنس فولاد و سطح روی آن از جنس چوب می باشد. از نکاتی که این پل را خطرناک کرده می توان به لغزنده بودن آن در فصل های سرد و در هنگام بارش برف، عدم وجود حفاظ، عرض کم، پوسیدگی ساختار فولادین و امکان شکستن چوب های سطح رویی پل اشاره نمود.

کوه آتوس (Mount Athos) مکانی برای کنیسه‌های ارتدوکس‌ها است که تحت نظارت دولت یونان قرار دارد. در سال ۱۹۸۸ به فهرست جهانی یونسکو افزوده شد.. پایتخت این منطقه تنها شهر این منطقه‌ است. اگرچه این منطقه توسط وزارت خارجه یوناناداره می‌شود ولی در عمل اداره منطقه به دست مجمع مقدس کوه آتوس که اعضای دیرهای این منطقه هستند.
در هنگام یورش خشایارشا به یونان ، در نزدیکی کوه آتوس یک آبراهه برای گذر کشتی‌های ناوگان ایران حفر شد. مهندسان این کانال دو دانشمند ایرانی به نامهای آرتاخه و بوبراندا بودند. آرتاخه مدت کوتاهی پس از پایان کار درگذشت و در کنار آبراهه دفن شد.

این مکان ممنوعه کجاست ؟
جایی که می رویم یونان است ، در نزدیکی شبه جزیره ای با نام هالکیدیکی ( Halkidiki ) در منطقه مقدونی از شمال یونان در پهنه ی دریای اژه ،این مکان شبه جزیره ی آتوس یا کوه آتوس نام دارد . کوهی که تاریخ پیدایشش به دوران بیزانس یعنی سال ۸۰۰ میلادی بر می گردد . این جا در ظاهر یک شبه جزیره است اما باطنش یک دولت رهبانی در یونان است با سرسختانه ترین قوانین و امن ترین مرزها .
این مکان از نظر تاریخی ارزشی جهانی دارد و میزبان گنجینه های به یاد ماندنی از ارزش های ملی، تاریخی، مذهبی، ادبی و فرهنگی بی حد و حصری در مقیاس جهانی است به همین جهت در سال ۱۹۸۸ به ثبت آثار ملی یونسکو رسید .
کوه آتوس از نظر جغرافیایی جزو اتحادیه ی اروپاست اما از نظر صاحبان و مالکان آن یعنی راهبان به هیچ جا تعلق ندارد، پس خودشان آن را اداره می کنند .
این جا مقدس ترین، عجیبترین و ممنوعه ترین مکان در دنیاست چرا که مردمانش روزشان را از غروب آفتاب شروع می کنند ، هیچ کالایی حق وارد شدن به منطقه را ندارد ، هیچ فردی بدون هماهنگی اجازه ی عبور و مرور در شهر را ندارد و غیر باور تر این که ۱۰۰۰ سال است هیچ جنس مونثی چه انسان و چه حیوان، پا به اینجا نگذاشته است … . تنها حشرات و پرندگان از این حکم مستثنی هستند …

شما چه جاذبه های دیگری رو معرفی میکنید؟

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به Avesta Parvaz می باشد.©